Jest to jedno z najczęściej występujących zakłóceń w pracy mózgu, jednocześnie przez wielu nazywana jest przewlekłą chorobą społeczną. Padaczka, jest poważną chorobą mózgu u której podstaw leżą zaburzenia określonych komórek mózgowych. Zazwyczaj ich aktywnościom towarzyszą wyładowania elektryczne, które przez nas są rozpoznawalne jako napady – epilepsje. Cechą charakterystyczną każdego napadu jest utrata świadomości oraz luki w pamięci, występujące przed napadem i po jego zakończeniu.

Główną przyczyną występowania choroby jest przede wszystkim uszkodzenie mózgu, które powstaje najczęściej w okresie tuż przed porodem, w jego trakcie lub w okresie po porodzie, gdzie okres ten może dochodzić nawet do kilkunastu lat! Przyczyną jest tutaj niedotlenie oraz niedokrwienie mózgu. Nadczynność elektryczna mózgu, może mieć swój początek w jego pewnym fragmencie, rozprzestrzeniając się po całej jego powierzchni. Podział podstawowy wyróżnia napady:

  • Uogólnione – obszarem wyładowań jest cały mózg;
  • Częściowe – obszarem wyładowań jest jedna półkula lub jej część.

Padaczka lekooporna – przyczyny

Schorzenie najczęściej leczy się farmakologicznie. Leki oraz dawkowanie są indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta. Pomimo tego, że w Polsce na padaczkę cierpi ok 400 tysięcy ludzi, to nadal w wielu przypadkach lekarze przegrywają z ostatecznym jej pokonaniem. Częstą sytuacja jest występowanie tak zwanej padaczki lekoopornej. Najprościej mówiąc jest to sytuacja, w której pomimo stosowania leków, nie można w sposób kontrolowany oraz satysfakcjonujący doprowadzić do sytuacji, gdzie napady ustaną. Czasem nawet kiedy choremu oraz lekarzowi wydaje się, że napady już nie wrócą, następuje reemisja choroby. Padaczka jest lekooporna jeśli w pierwszych 5 latach życia występuje co najmniej jeden napada na 2 miesiące, a u dzieci starszych co najmniej 1 napad na rok. Lekarze dokonali podziału leczenia padaczki, mimo stosowanie leków na III poziomy:

I. Stopień, gdzie organizm jest odporny na jeden lek.

II. Stopień, gdzie organizm jest odporny na dwa leki.

III. Stopień, gdzie organizm jest odporny na trzy leki.

Padaczka lekooporna – profilaktyka

W przypadku, kiedy wszystkie metody leczenia z użyciem leków zawiodą, można zastosować leczenie niefarmakologiczne. Jedną z takich metod, jest leczenie przy zastosowaniu konopi medycznych. Lekarze, którzy już stosują tę metodę wskazują na pozytywne wyniki terapii. Specjaliści zapewniają, że liczba napadów spadła o ponad 90% podczas stosowania marihuany medycznej/ Wielu z nich zwraca jednak uwagę na fakt, że na drodze do stosowania tej niekonwencjonalnej metody stoi Polskie prawo. Być może będzie to krok do jego zmiany przepisów, gdyż jak podkreśla wielu pacjentów, jest to dal nich szansa na normalne życie.

Pomimo tego, że metoda leczenia konopiami medycznym jest w naszym kraju początkująca, daje już zamierzone efekty. Wąska grupa osób, która poddała się leczeniu jest zadowolona, a jedynymi efektami ubocznymi są senność, zmęczenie lub brak apetytu. Dlatego warto się zastanowić nad tym, czy dobro ludzi nie powinno w tym przypadku stać na piedestale.

Oleje konopne dostępne przy walce z padaczką dostępne pod adresem: Zwalczanie padaczki lekoopornej olejem Charlotte’s Web